Od 10 do 13 września 2019 roku w Lizbonie w Portugalii odbył się Europejski Kongres Urologii Robotycznej 2019. Jego jedynymi czynnymi uczestnikami z Polski, tzn. takimi którzy nie jadą tylko po to aby słuchać wykładów, ale raczej żeby prezentować własny dorobek naukowy/ chirurgiczny doceniony i zaakceptowany przez gremia międzynarodowe, byli nasz Szef Dr n. med. Salwa oraz stały członek zespołu robotycznego doktor Stajno.
ERUS 2019 to największe i najważniejsze wydarzenie w świecie urologii robotycznej, które rok rocznie gromadzi setki uczestników z całego świata a w jego trakcie prezentowane są najnowsze osiągnięcia, takie jak np. model kolejnej generacji robota, który do użytku wejdzie za ok 2-3 lata. Każdego roku kilkudziesięciu ekspertów w dziedzinie robotyki urologicznej z Europy, Ameryki i Azji zostaje w złożonym procesie kwalifikacji wybranych aby prezentować swoje wyniki i najnowsze osiągnięcia w dziedzinie leczenia raka prostaty.
Do tego prestiżowego grona podobnie jak w latach poprzednich
(2013, 2014, 2015, 2018) został zaproszony dr n. med. Salwa, który był jedynym Polakiem, który może pochwalić się dorobkiem w postaci operowania ponad 1000 mężczyzn z perspektywy konsolii robota chirurgicznego. Druga prezentacja pochodząca również ze Szpitala Medicover to wspólna praca doktorów Stajno i Salwa.
Polskie Centrum Urologii Robotycznej w Medicover jest jedynym tzw. High Volume Center w Polsce. Co to oznacza? Badania naukowe pokazują, że najlepsze wyniki onkologiczne (usunięcie nowotworu), funkcjonalne (trzymanie moczu, erekcja) czy bezpieczeństwo (brak komplikacji) wiążą się z operacjami przeprowadzonymi przez doświadczonych operatorów w centrach, które danego rodzaju operacji wykonują dużo. W przypadku operacji raka prostaty przyjmuje się, że to minimum 200 operacji robotycznych rocznie. To kryterium w tym roku jako jedyne wypełnia dr n. med. Salwa i jego Oddział Urologii w Szpitalu Medicover.
Dr n. med. Salwę spotkały na tym kongresie jeszcze 2 dalsze wyróżnienia.
Po pierwsze jako jedyny Polak urolog dysponuje sygnowanym przez vice-prezydenta firmy Intuitive Surgical – certyfikatem doświadczonego operatora konsolowego. W wielu miejscach podkreślamy, że poziom ekspercki osiąga się po samodzielnym przeprowadzeniu minimum 500 operacji a poziom mistrzowski po wykonaniu minimum 1000 operacji robotem. Co oczywiste, doświadczenie z operacji starszymi metodami (chirurgia otwarta, laparoskopia) nie przekładają się na operacje robotyczne.
Po drugie Dyrektor PCUR został zaproszony na zamknięty pokaz przyszłej generacji robota chirurgicznego. „Miałem okazję z bliska zapoznać się i kierować ruchami tego najnowszego osiągnięcia chirurgii robotycznej. System do użytku wejdzie najprawdopodobniej dopiero za ok. 2 lata. Charakteryzuje się tym, że wszystkie ramiona, które teraz stały się giętkie jak wąż wprowadzane są do organizmu przez jeden trokar (jedno małe nacięcie skóry). Największe korzyści odniosą pacjenci u których kluczowe znaczenie ma ciasnota anatomiczna, taka jaką spotykamy w przypadku operowania np. prostaty. Dano mi do zrozumienia, że jako jedyne High Volume Center w Polsce będziemy pierwsi którzy nowy system dostaną do użytku. Nie mogę się doczekać, by uzyskiwać jeszcze lepsze wyniki dla moich pacjentów”.
Szczególnie warte podkreślenia, że prace naukowe które prezentowali nasi doktorzy dotyczą wyników uzyskanych w Szpitalu Medicover stosując autorską metodę dr n. med. Salwy tj.
SMART Prostatektomię.
„Moja praca naukowa dotycząca
SMART (Salwa Modified Advanced Robotic Technique) Prostatektomii została zaakceptowana przez kapitułę naukową kongresu i wzbudziła wielkie zainteresowanie oraz odbiła się szerokim echem wśród liderów robotyki urologicznej z całego świata. Z ogromnym uznaniem spotkał się fakt, stworzenia największego Centrum Urologii Robotycznej w Polsce w ciągu 2018-2019 roku, podczas gdy przez poprzednie 15 lat urologii robotycznej w Polsce praktycznie nie było, a pacjenci wyjeżdzali by zostać operowani przeze mnie do Niemiec. „
Wyniki najnowszych prezentacji potwierdzają, że
SMART Prostatektomia wiąże się z korzystnymi wynikami i bezpieczeństwem pacjentów. Nasze doświadczenie pokazuje, że udało się przenieść najlepsze standardy z Niemiec do Polski obniżając koszty o połowę.
- całkowite usunięcie nowotworu (R0)
- szczelność zespolenia pęcherzowo-cewkowego pozwalająca na usunięcie cewnika 3 dnia po operacji
- dobre trzymanie moczu – brak konieczności korzystania z pieluch
- bezpieczeństwo pacjenta (brak komplikacji)
- mała utrata krwi (około 200 ml)
- krótki czas operacji (poniżej 3 godzin)
Publikowanie i prezentowanie wyników własnych operacji, które zostały potwierdzone przez niezależne, międzynarodowe gremia to jedyne wiarygodne źródło informacji o jakości operacji wykonywanych przez danego operatora. Aby móc porównać wyniki poszczególnych lekarzy i wybrać optymalne rozwiązanie trzeba dysponować obiektywnymi danymi które można przedstawić obok siebie.
Metoda robotyczna jest bardzo skomplikowana a proces jej uczenia trwa
wiele lat, gdyż jak pokazują badania naukowe,
poziom ekspercki, pozwalający na osiągnięcie dobrych wyników dla pacjenta (usunięcie nowotworu, trzymanie moczu, powrót erekcji, brak komplikacji) osiąga się po samodzielnym przeprowadzeniu
co najmniej 500 operacji. Lekarz który wykonał ich mniej ciągle się uczy, a więc jego wyniki będą zupełnie inne, mimo, że posługuje się robotem.
Robot jest doskonałym narzędziem ale operuje człowiek i to od jego doświadczenia i umiejętności zależy wynik końcowy.
Zwieńczeniem sukcesu jakim jest prezentacja wyników autorskiej metody operacji na arenie międzynarodowej będzie publikacja pracy naukowej dr n. med. Salwy, która ukaże się w prestiżowym European Urology Supplements.
Zapraszamy do zapoznania się z wyjątkową pracą dr n. med. Salwy.