Od 5 do 7 września 2018 roku w Marsylii we Francji odbył się Europejski Kongres Urologii Robotycznej.
Jest to największe i najważniejsze wydarzenie w świecie urologii robotycznej, które rok rocznie gromadzi setki uczestników z całego świata. Każdego roku kilkudziesięciu ekspertów w dziedzinie robotów chirurgicznych z Europy, Ameryki i Azji zostaje w wieloetapowym procesie kwalifikacji wybranych aby prezentować swoje wyniki i najnowsze osiągnięcia w dziedzinie leczenia raka prostaty, nerek i pęcherza za pomocą robotów.
Do tego prestiżowego grona podobnie jak w latach poprzednich (2013, 2014, 2015) został zaproszony dr n. med. Salwa, który jako jedyny Polak prezentował wyniki swojej autorskiej metody tj. SMART Prostatektomii.
„Moja praca naukowa dotycząca SMART (Salwa Modified Advanced Robotic Technique) Prostatektomii która została zaakceptowana przez kapitułę naukową kongresu i wzbudziła wielkie zainteresowanie i odbiła się szerokim echem wśród liderów robotyki z całego świata. Najważniejszym dla mnie wyróżnieniem, jest chęć ośrodków europejskich i amerykańskich by zaadoptować tę metodę na własnym gruncie. Powodem tak pozytywnego odbioru metody jest fakt, że wyniki dotyczą jednej z największych w historii, 375-cio osobowej grupy pacjentów, zoperowanych przez jednego doświadczonego operatora (dr n. med. Salwa) w ściśle określony sposób. Kolejną mocną stroną tej publikacji jest fakt, że dane były ewaluowane i zatwierdzone przez niezależną kierownik centrum badań naukowych, a metoda przekłada się na szczególnie korzystne wyniki dla pacjentów.
Do przewag SMART Prostatektomii należą:
całkowite usunięcie nowotworu (R0) w stadium raka ograniczonym do prostaty (T2) w 97%
szczelność zespolenia pęcherzowo-cewkowego w 98%
dobre trzymanie moczu w 92%
mała liczba komplikacji 2,9%
mała utrata krwi (około 200 ml)
krótki czas operacji (poniżej 3 godzin)
Publikowanie i prezentowanie wyników własnych operacji, które zostały potwierdzone przez niezależne, międzynarodowe gremia to jedyne wiarygodne źródło informacji o jakości operacji wykonywanych przez danego operatora. Aby móc porównać wyniki poszczególnych lekarzy i wybrać optymalne rozwiązanie trzeba dysponować obiektywnymi danymi które można przedstawić obok siebie. Metoda robotyczna jest bardzo skomplikowana a proces jej uczenia trwa wiele lat, gdyż jak pokazują badania naukowe, poziom mistrzowski, pozwalający na osiągnięcie dobrych wyników dla pacjenta (usunięcie nowotworu, trzymanie moczu, powrót erekcji, brak komplikacji) osiąga się po samodzielnym przeprowadzeniu co najmniej 500 operacji. Lekarz który wykonał ich mniej ciągle się uczy, a więc jego wyniki będą zupełnie inne, mimo, że posługuje się robotem. Robot jest doskonałym narzędziem ale operuje człowiek i to od jego doświadczenia zależy wynik końcowy.
Szczegółowe informacje o kongresie można znaleźć na stronie erus2018.uroweb.org